Sa oled siin

Kultuuriseminar

​Suurõ-Treski, Setomaa, 12.08.2019.


Oma kultuuri peab ise hoidma ja tagant tõukama
 

Oma kultuuri peaksid inimesed kõigepealt ise hoidma ja tagant tõukama, sest kultuur ise ei edene. Toetustega on võimalik hoogu juurde anda, räägiti amrtnike välitööde seminaril „Kultuur kui keskkond“ Treski küünis Setomaal.

Ametnike välitööde arutelu „Kultuur ja keskkond“ Setomaal Treski küünis tervitades ütles Setomaa Kuningriigi ülemtsootska Rein Järvelill, et oma kultuuri tuleb ise hoida. „Mida väiksem on üks kultuuriruum, seda raskem on seda hoida. Tähtis on ise hoida oma asja ja oma kultuuri. Kuigi Seto Kuningriigi päev on üks kord aastas, on setode jaoks Seto Kuningriik olemas kogu aeg igal pool – see on südames olemas,“ ütles Järvelill. „Kogu kultuuri alalhoidmise juures on esmalt vaja, et ise tunned, et sul on midagi. Teiseks on tähtis, et tunnustatakse – Eesti võim võiks tunnustada Seto Kuningriiki. Tunnustage ka väiksemaid vendi.“
 
Setomaa vallavanem Raul Kudre ütles oma avasõnavõtus, et kultuur iseendast ei edene. „Seda peab tagant tõukama. Mõnikümmend aastat tagasi oli „seto“ sõimusõna, niisamuti „Obinitsa tsura“. Aga nüüd on Obinitsa olnud soome-ugri kultuuripealinn. Praegu hakkavad kõik otsima omi Setomaa juuri,“ ütles Kudre. „Viimasel Seto Kuningriigi päeval oli kuussada inimest seto rahvariietes, täiskomplektis. Kuussada inimest on suur arv, kes ühel päeval rahvariietes välja tulid. Meie eesmärk on, et neid rohkem oleks. Kultuur ei ole iseendastmõistetav – talle peab hoogu juurde andma. Vald ja teised organisatsioonid üritavad seda hoogu anda.“
 
Aastast 2003 peale on Setomaa piirkondlik kultuuriprogramm toetanud 461 projekti, rääkis ülevaates programmi mõjust Setomaa Käsitüü Kogo juhatuse liige Ingrit Kala. Neist 105 on olnud lastele suunatud projektid, 41 projektiga on edendatud seto keelt, festivalide-näituste projekte on olnud 129 ja traditsioonilist käsitüüd on toetanud 38 projekti. Ajalehte Setomaa on ilmunud seto ja eesti keeles 65 numbrit.
 
Kultuuriseminaril „Kultuur kui keskkond“ vahetatakse mõtteid selle üle, kelle jaoks tehakse Kagu-Eestis kultuuri ning kelle ülesanne on selle arendamine. Lisaks analüüsitakse kultuurikoostöö piire ning hinnatakse piirkondlike toetusprogrammide mõju. Sündmust juhivad kultuuriministeeriumi kantsler Tarvi Sits ning kultuuriväärtuste asekantsler Merilin Piipuu. Lisaks alustab kultuuriministeerium seminaril kultuuripoliitika uue perioodi alusdokumendi Kultuur 2030 maakondades toimuvat tutvustusringi, mis kestab oktoobrini. Päeva teises pooles on kavas ümarlaud raamatukogude arengust.

Viimati uuendatud: 17. september 2019